Мащабно шествие постави началото на програмата в Пловдив по повод 150-годишнината от Априлското въстание.
Честването започна от площад „Съединение“, предвождано от Пламен Панов – заместник-кмет по култура, археология и туризъм, Стефан Послийски – зам.-председател на Общински съвет – Пловдив и председател на комисията по култура, Стоян Иванов – директор на РИМ – Пловдив, кметове и заместник-кметове на райони, членове на комитет „Родолюбие“, НД „Традиция“, Общинския комитет „Васил Левски“. В шествието се включиха стотици възпитаници на пловдивските училища, желаещи да почетат този славен ден от българската история.


Маршрутът премина през знакови места в града:
Пред паметната плоча до подлеза на бившата аптека „Марица“ уредникът от РИМ – Пловдив Калоян Станчев припомни съдбата на 254 българи, загинали в някогашния затвор.
Пред плочата на братя Свещарови до Джумая джамия Живка Иванова от РИМ – Пловдив разказа за събитията от 22 април 1876 г.


В Цар Симеоновата градина пред паметника на Васил Петлешков ученици от ОУ „Васил Петлешков“ представиха литературно-музикална композиция.
В официалното си слово директорът на РИМ – Пловдив Стоян Иванов подчерта, че „значението на Априлското въстание не се измерва единствено с неговия военен изход. То разкрива пред света, че свободата изисква смелост, единство и готовност за саможертва. Априлското въстание превръща българската свобода в историческа необходимост и днес наш дълг е да пазим паметта”.


Програмата продължи с възстановка на комитет „Родолюбие“, а с едноминутно мълчание, падане на колене и поднасяне на венци и цветя бе отдадена почит към героите.




English