Изложбата „150 години от Априлското въстание“ на ученици от НХГ „Цанко Лавренов“ беше открита в експозиция „Българско Възраждане“ от г-н Стоян Иванов (директор на Регионален исторически музей – Пловдив) и г-н Светлозар Чавдаров (директор на НХГ).

Инициативата е резултат от съвместен проект между музея и художествената гимназия, посветена на едно от най-значимите събития в българската история. Представя живописни портрети на личности, свързани с Априлското въстание и плакати, посветени на 150-тата годишнина от него.

🔹️Портретите са нарисувани от: Александра Царева, Ана-Мария Пенева и Екатерина Тингарова от 10. клас, Алекса Деведжиева, Атанас Герджиков, Даниел Козов, Десислава Грозданова, Каролина Въчева, Магдалена Георгиева, Михаела Беширова и Ния Атанасова от 11. клас, Георги Иванов, Елена Михалкова, Марио Кулев, Нели Иванова и Преслав Петров от 12. клас. Учениците са реализирали творбите си под ръководството на Полина Тодорова, Ангел Китипов и Илиана Манукова – преподаватели по живопис.

🔹️Плакатите са дело на гимназистите от специалност „Рекламна графика“: Стела Нанева и Георги Иванов от 12. клас, Аристеа Едгарян, Габриела Маташева, Ива Боевска, Лана Гоцич, Невсе Камберова, Дара Стаматова, Натали Джелил и Симона Баракова от 11. клас. Графичните визии са създадени с напътствията на преподавателя Петър Чучулигов.

Изложбата е част от културната програма на Община Пловдив по повод 150 години от избухването на Априлското въстание.

Може да бъде разгледана в експозиция „Българско Възраждане“ на Регионален исторически музей – Пловдив (ул. Цанко Лавренов 1) до края на годината.